Musk 'Twitter Dosyaları' ifşaatlarını sürdürüyor: ABD, Twitter'dan 250 bin hesabın kapatılmasını istemiş - Cephaber.orgCephaber.org

22 Temmuz 2024 - 13:15
SON DAKİKA

Musk ‘Twitter Dosyaları’ ifşaatlarını sürdürüyor: ABD, Twitter’dan 250 bin hesabın kapatılmasını istemiş

Musk ‘Twitter Dosyaları’ ifşaatlarını sürdürüyor: ABD, Twitter’dan 250 bin hesabın kapatılmasını istemiş
Son Güncelleme :

05 Ocak 2023 - 8:34

257 views

Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından Aralık 2022’de gazeteciler Matt Taibbi, Bari Weiss ve Lee Fang ile yazarlar Michael Shellenberger ve David Zweig aracılığıyla kamuoyuna açıklanan “Twitter Dosyaları” gündemde kalmaya devam ediyor.

Taibbi ve Weiss, Twitter yönetimiyle belgelerin yayımlanmasını koordine ederek dosyaların ayrıntılarını Twitter dizisi olarak yayımladı.

Musk, 29 Kasım’da Twitter’ın “ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına” dair şirket dosyalarını yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurdu.

Bu duyurunun ardından, Taibbi’nin “Birazdan okuyacaklarınız, Twitter’daki kaynaklar tarafından elde edilen binlerce dahili belgeye dayanan bir serinin ilk bölümü.” tweetiyle başlattığı “Twitter Dosyaları” isimli ifşaatın son olarak 11’incisi yayımlandı.

İLK İFŞAAT 3 ARALIK 2022’DE YAPILDI

Taibbi, “tasarımcısının kontrolünde gelişen insan yapımı bir Frankenştayn hikayesi” olarak nitelediği “Twitter Dosyaları” ifşaatının ilkini 3 Aralık 2022’de ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’la ilgili çıkan haberleri sansürlediğine yönelik belgeleri kamuoyuyla paylaşarak yaptı.

Twitter’ın eski yönetimi ile Demokratlar arasındaki sansür yazışmalarının ifşa edildiği olayda Musk’tan aldığı dosyalardan yola çıkarak bir dizi tweet atan Taibbi, Twitter’ın son derece serbest bir iletişim amacıyla kurulduğunu ancak zamanla güvenlik gerekçesiyle platforma çeşitli kontrol mekanizmalarının eklenmek durumunda kalındığını kaydetti.

Taibbi, bir e-postanın ekran görüntüsünü paylaşarak 2020’ye gelindiğinde, siyasilerden ünlülere ve şirketlere kadar birçok aktörün Twitter’dan paylaşımları silme taleplerinin rutin hale geldiğini yazdı.

2020 başkanlık yarışı sırasında Biden’ın ekibinin birçok paylaşım linkini kaldırılmak üzere şirkete ilettiğine değinen Taibbi, yaptığı bir ekran görüntüsü paylaşımında şirket çalışanlarından birinin, “Biden ekibinden incelenecek daha çok şey var.” şeklinde bir e-posta attığı ve “Ele alındı.” şeklinde yanıt aldığı görüldü.

Dosyaları incelediğini ve hem Demokrat hem de Cumhuriyetçilerin taleplerde bulunduğunu belirten Taibbi, olumlu karşılananların daha çok Demokrat olduğuna işaret etti.

14 Ekim 2020’de New York Post gazetesinin, Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarının içeriğinden elde edilen ifşa dosyalarını yayımladığını hatırlatan Taibbi, Twitter yöneticileri arasındaki yazışmalara dayanarak şirketin bu habere ilişkin linkleri siteden kaldırdığını ve buna yönelik paylaşımlara “güvenli değil” uyarılarını eklediğini kaydetti.

Taibbi, “Hatta o güne kadar çocuk pornografisi gibi paylaşımlar için kullanılan doğrudan mesaj yoluyla iletilmesini engelleyen eklentiyi bile bu habere uyguladılar.” ifadelerini kullandı.

Musk 'Twitter Dosyaları' ifşaatlarını sürdürüyor: ABD, Twitter'dan 250 bin hesabın kapatılmasını istemiş - 1

TRUMP’IN HESABININ ASKIYA ALINMA SÜRECİ DE İFŞA EDİLDİ

Twitter’ın eski yönetimine yönelik ifşaatta, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabının askıya alınma sürecinin aylar öncesinde konuşulduğu ve bu konuda federal kurumlarla bağlantı içinde olunduğu ortaya çıkarıldı.

Musk, Taibbi üzerinden 6 Ocak Kongre baskını ve Trump’ın Twitter hesabının askıya alınma sürecinde şirket yönetiminin tutumunu ifşa etti.

6-8 Ocak 2021’deki iç yazışmalarda, Twitter çalışanlarından birinin, “Bu ilk kez görevdeki bir devlet başkanını yasaklamak mı oluyor?” yorumunu yaptığını aktaran Taibbi, söz konusu yazışmalarda Trump’ın şahsi hesabının ardından Beyaz Saray ve Başkanlık Twitter hesabının da askıya alınmasının konuşulduğunu, bunun yerine kullanımının kısıtlanabileceğinin ifade edildiğini ortaya çıkardı.

İfşa edilen metinde, Twitter uzmanının, yakın zamanda Trump yönetiminin görevi Joe Biden’a devredeceği ve bu hesaplara yönelik adım atmaya gerek kalmayacağını belirtmesi gözden kaçmadı.

SEÇİMLER YAKLAŞTIKÇA FEDERAL KURUMLARDAN BASKI ALMAYA BAŞLADI

Öncesinde Twitter’ın hesapları askıya alma sürecinin kurallara dayalı bir otomasyon ve bazı yöneticilerin şahsi tasarruflarına dayandığını aktaran Taibbi, 2020 başkanlık seçimleri yaklaştıkça şirketin, federal kurumlardan baskı almaya başladığını ifade etti.

Taibbi, politikalarda gevşemeler yaparak üst düzey hesaplara müdahalenin konuşulmaya başlandığını ve 6 Ocak’tan sonra bunun için bir grubun kurulduğunu da ifşa etti.

Gazeteci Taibbi, yöneticilerin, seçim sürecinde federal kurumlarla bağlantı içerisinde seçimle ilgili içeriklerin hangilerinin ihlal sayılabileceğini konuştuğuna ilişkin yazışmaları da paylaştı.

MUSK, DEVAM EDEN İFŞAAT İÇİN TWİTTER’I SUÇ MAHALLİNE BENZETTİ

Michael Shellenberger, 11 Aralık 2022’de Twitter’ın eski yönetimine yönelik dördüncü ifşaatı yaparken, Elon Musk da Twitter’ı “suç mahalli”ne benzetti.

Shellenberger, dördüncü ifşaat dalgasında eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabının kapatıldığı döneme ait dikkat çekici bazı hususları gündeme getirdi.

Kongre baskınının olduğu 6 Ocak’ın ardından Twitter’ın üst düzey yetkililerinin bir karar aldığını kaydeden Shellenberger, bu kararın Trump’ın hesabının askıya alınmasını “haklı gösterme” ve ifade özgürlüğüyle ilgili endişelerini ifade etmeme olduğunu duyurdu.

Musk 'Twitter Dosyaları' ifşaatlarını sürdürüyor: ABD, Twitter'dan 250 bin hesabın kapatılmasını istemiş - 2

ESKİ FİRST LADY MİCHELLE OBAMA’DAN JACK DORSEY’E BASKI

Shellenberger, 6 Ocak olaylarının ardından Twitter’ın o dönemki Üst Yöneticisi (CEO) Jack Dorsey’e yönelik iç ve dış baskıların da arttığını savundu.

Bu baskıların, aralarında eski first lady Michelle Obama, gazeteci Kara Swisher ve Chris Sacca gibi tanınan isimlerin de bulunduğu kişilerce açıkça yapıldığını kaydeden Shellenberger, bu kişilerin, Trump’ın hesabının kapatılmasına yönelik taleplerini içeren açıklamalarının ekran görüntüsünü paylaştı.

TWİTTER KADROSUNUN DEMOKRAT PARTİYE İLGİSİ

Twitter çalışanlarının siyasi bağışlarının, 2018, 2020 ve 2022’de sırasıyla yüzde 96, 98, 99’luk bölümünün Demokratlara gittiğini öne süren Shellenberger, buna ilişkin bağımsız gazeteci Mark Taibbi’nin paylaşımını retweetledi.

Diğer yandan, Musk, devam eden ifşaat için yaptığı paylaşımda “Twitter, hem bir sosyal platform hem de suç mahalli.” ifadesini kullandı.

TWİTTER’IN PAYLAŞIMLARI SANSÜRLEMEK İÇİN FBI İLE ÇALIŞTIĞI İFŞA OLDU

Taibbi 17 Aralık 2022’de, Twitter’ın eski yönetiminin, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinin talebi doğrultusunda paylaşımları sansürlediğini, hesapları askıya aldığını öne sürdü.

FBI’ın şirketteki önemli bağlantısının Twitter’ın eski yöneticilerinden Yoel Roth olduğu belirtilen Taibbi’nin paylaşımlarında, Kasım 2022’ye ait birçok elektronik postada, FBI’ın Twitter’ın hizmet kullanım şartlarını ihlal eden hesapların bir listesini hazırladığı aktarıldı.

Taibbi, FBI’ın denetim için işaretlediği içeriklerin çoğunun az takipçisi olan hesaplarda yapılan şakalar da dahil “seçimle ilgili yanlış bilgilendirmelerin” oluşturduğunu kaydetti.

Bir Twitter çalışanı da bu hesaplardan 7’sini kapattıklarını, birini geçici olarak kapattıklarını ve 9 hesaptan atılan tweetlerin de yanlış bilgi politikası ihlali gerekçesiyle göndericiye geri döndüğünü belirtti.

Taibbi, istihbarat veya İç Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlardaki yetkililerin Twitter’a içerikleri kontrol etmesine yönelik baskı yaptığını ifade etti.

Musk 'Twitter Dosyaları' ifşaatlarını sürdürüyor: ABD, Twitter'dan 250 bin hesabın kapatılmasını istemiş - 3

TWİTTER’IN HUKUKÇULARININ İÇ YAZIŞMALARINDA FBI İZİ

Şirketin eski hukuk danışmanlarından Stacia Cardille’ın Eylül 2020’de dönemin Baş Hukuk Müşaviri Vekili Jim Baker’e gönderdiği elektronik postalar da ortaya çıktı.

Yazışmalarda Cardille’ın, Twitter’dan önce Adalet Bakanlığı ve FBI’da görev yapan deneyimli hukukçu Baker’ı şirketin FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlarla olan ilişkisi hakkında bilgilendirmesi yer aldı.

FBI yetkililerinin sosyal medya yöneticilerine “ürünler” de ilettiğini öne süren Taibbi, bunların “kolluk kuvvetleri ve özel sektör ortakları arasında daha fazla işbirliğine duyulan ihtiyacı vurgulayan İç Güvenlik Bakanlığı bültenleri” olduğunu söyledi.

Bu “ürünlerden” birinin de “İzin verilen Sosyal Medya Platformlarının kötü niyetli Rus etkisini” vurgulayan bir bülten olduğu belirtildi.

Taibbi, öte yandan FBI yetkililerinin, Twitter çalışanlarının harekete geçmesi için içeriği işaretlemek üzere gizli ve gayriresmi “araçlar”a erişebildiğini iddia etti.

FBI’ın San Francisco Siber Şube Sorumlusu Elvis Chan, Twitter’ın eski yöneticilerinden Yoel Roth’a gönderdiği bir e-postada ise Twitter’ın FBI’dan rapor almasını sağlayan bir platform olan “Teleporter” adlı bir araca atıfta bulunuyor.

Taibbi, eyalet hükümetlerinin içeriği işaretlemesi için İç Güvenlik Bakanlığının ortak kuruluşu olan İnternet Güvenliği Merkezi tarafından “İş Ortağı Destek Portalı” adı verilen başka bir gizli ve gayriresmi “aracın” oluşturulduğunu da kaydetti.

TWİTTER DOSYALARI, FBI’IN 2020’DE TWİTTER YÖNETİCİLERİNE HESAP SORDUĞUNU GÖSTERDİ

Twitter Dosyaları adı altında yayımlanan ifşaata 19 Aralık’ta bir yenisi eklendi.

ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), 2020’de Twitter yöneticilerine (ABD dışından yapılan) “devlet propagandasını” yeterince rapor etmedikleri için hesap sorduğu ve şirketin güvenlik uygulamaları hakkında yazılı yanıt talep ettiği ortaya çıktı.

Taibbi’nin, paylaşımlarında, FBI’ın (ABD dışından yapılan) “devlet propagandaları” hakkında yeterince bildiriminde bulunmadığı konusunda Twitter’a yoğun sorular yönelttiği, FBI’ın talepleri üzerine büro ile sosyal medya platformu arasında anlaşmazlık yaşandığı görüldü.

Eski Twitter yöneticisi Roth, FBI’ın yazılı cevap talebinden rahatsız olurken FBI, ısrarcı davranıp sosyal medya platformundan taleplerin normal bir prosedür olduğunu bildirdi.

Musk 'Twitter Dosyaları' ifşaatlarını sürdürüyor: ABD, Twitter'dan 250 bin hesabın kapatılmasını istemiş - 4

FBI HUNTER BİDEN KONUSUNDA TWİTTER’A BASKI YAPTI

Gazeteci Shellenberger, Twitter Dosyaları 7. Kısım’da, FBI San Francisco Özel Ajanı Elvis Chan’ın, Twitter yöneticileri üzerinde baskı kurarak Hunter Biden dosyası başta olmak üzere bazı konularda yönlendirme yapmaya çalıştığı şeklinde paylaşımlarda bulundu.

Shellenberger, tweet serisinde, “2020’nin tamamı boyunca, FBI ve diğer kolluk kuvvetleri, Yoel Roth’u Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarıyla ilgili raporları bir Rus ‘hackleme ve sızdırma’ operasyonu olduğu gerekçesiyle reddetmesi için defalarca hazırladı.” ifadesini kullandı.

Belgeler, New York Post’un, Hunter Biden’ın şüpheli denizaşırı iş anlaşmalarıyla ilgili 14 Ekim 2020 tarihli makalesini yayımlamasından saatler önce bir FBI ajanının Roth ile temasa geçtiğini gösterirken, Twitter’ın söz konusu makaleye kısıtlama uygulaması konusunda ipuçlarını ortaya koydu.

Gazeteci, Twitter yöneticilerinin yasal yollar dışında paylaşmayacaklarını söyledikleri bazı bilgileri FBI yetkililerinin ısrarla istemeye devam ettiklerini vurguladı.

PENTAGON HESAPLARINA TWİTTER KORUMASI

Twitter Dosyaları’nın 8. ifşaatında Twitter’ın ABD ordusunun talebi üzerine Orta Doğu’daki psikolojik harp operasyonları hesaplarına dahili koruma sağladığı ve bunlara onaylı hesap (mavi tik) özelliği verdiği ortaya çıktı.

İfşaatın 8’incisi Intercept haber sitesinin muhabiri Lee Fang tarafından yapıldı.

Fang, Twitter hesabından yaptığı paylaşım dizisinde, Twitter ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) arasında CENTCOM’un psikolojik harekatlarının parçası olan hesapların şikayet gibi durumlara karşı koruma listesine (beyaz liste) alınmasını ve bu hesaplara onaylı hesap işareti verilmesine ilişkin yazışmaları ifşa etti.

Twitter yöneticilerinin yıllarca şirketin platformunda hükümet destekli gizli propaganda kampanyalarını tespit etmek ve engellemek için çaba sarf ettiğini iddia ettiğini ancak perde arkasında, şirketin ABD ordusunun talebi üzerine bazı psikolojik harekat hesaplarını beyaz listeye alarak dahili koruma sağladığını yazan Fang, CENTCOM’un, Yemen, Suriye, Irak, Kuveyt ve Orta Doğu’nun genelinde insanların fikirlerini şekillendirmek için üretilen içerikleri yaymak için Twitter’ın korumaya aldığı bu hesapları kullandığını kaydetti.

Fang, CENTCOM’un önce bu hesaplarla doğrudan bağlantısını kamuya açık bir şekilde gösterdiğini ancak zamanla taktik değiştirerek bu hesaplarla ilişkisini gizlemeye başladığını aktararak Twitter ile ABD ordusu ilişkisinin 5 yıl öncesine gittiğini yazdı.

Muhabir Fang, o dönemde Twitter’ın DEAŞ ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren diğer terör örgütleriyle ilgili kötü niyetli faaliyetleri tespit etmeyi amaçlayan genişletilmiş bir kötüye kullanım tespit sistemi oluşturduğunu ve bunun dolaylı bir sonucu olarak ABD ordusu tarafından kontrol edilen ve terör yanlısı gruplarla sık sık angaje olan hesapların otomatik olarak “spam” olarak işaretlendiğini kaydetti.

Fang, başka bir hesabın ise Kuveyt’teki yasal konuları gündeme taşıdığını paylaştı.

Pentagon’un bu geniş faaliyetinden Twitter’ın üst yönetiminin de haberdar olduğunu belirten Fang, Twitter’dan Lisa Roman adlı bir yetkilinin bir Pentagon yetkilisine gönderdiği e-postayı paylaştı.

TWİTTER’IN FBI, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, CIA VE PENTAGON DAHİL ÇEŞİTLİ DEVLET KURUMLARIYLA İŞBİRLİĞİ

Taibbi, Twitter Dosyaları’nın 9. kısmında Twitter’ın FBI, Dışişleri Bakanlığı, CIA ve Pentagon dahil çeşitli devlet kurumlarıyla işbirliği içinde gözetim ve sansür uyguladığını paylaştı.

Taibbi, Twitter’ın çok sayıda devlet kurumuyla yoğun bir iletişim ağı olduğunu kaydederek 29 Haziran 2020’de FBI’ın San Francisco’daki ajanlarından Elvis Chan’ın bir Twitter yetkilisine, “Diğer devlet kurumunu bir konferanstan haberdar edip, davet etmesine müsaade var mı?” diye sorduğu elektronik postayı yayımladı.

Chan’ın “diğer devlet kurumundan” kastının CIA olduğunu ifade eden Taibbi, ileti sayesinde eski Twitter yöneticilerinden birinin eski CIA ajanı olduğunun anlaşıldığını yazdı.

Twitter üst yetkililerinin kendi aralarında eski bir CIA ajanının bulunduğundan haberdar olup olmadıklarını sorguladıkları e-postaları de ifşa eden Matt Taibbi, şirketin eski hukuk danışmanlarından Stacia Cardille’ın söz konusu ajandan haberdar olduğu ve “Bu konudaki sessizliğimin anlaşıldığını umuyorum” ifadesine yer verdiği e-postayı paylaştı.

DIŞ İLİŞKİLERDEN İÇ MESELELERE KADAR TWİTTER’A MÜDAHALE

Öte yandan ABD hükümetinin yalnızca Twitter ile değil, neredeyse tüm büyük teknoloji şirketleri ile sürekli temas halinde olduğunu iddia eden Taibbi, Facebook, Microsoft, Verizon, Reddit, Pinterest gibi şirketlerin de bunlar arasında yer aldığını savundu.

Hükümet ortaklarının bu denetimleriyle Twitter’ın “özgürlük penceresini kapattığı” görüşünü ifade eden Taibbi, istihbarat kurumlarının “Maduro yanlısı”, “Küba yanlısı”, “Rusya yanlısı” şeklinde binin üzerinde Twitter kullanıcısını içeren listeleri şirketle paylaştığını belirtti.

TWİTTER DOSYALARINDA COVİD-19 DETAYI

Zweig aracılığıyla yapılan 10. ifşaatta, Twitter’ın, ABD hükümetinin söylemleriyle çelişen bilgileri sansürleyerek hükümetle aynı fikirde olmayan doktor ve uzmanları itibarsızlaştırarak Covid-19 salgınına ilişkin tartışmalara müdahale ettiği ortaya çıktı.

Twitter’ın eski yönetiminin Covid-19 salgınına yönelik içeriklere dair iç yazışmalarını paylaşan Zweig, ABD yönetimlerinin sadece Twitter’a değil aynı zamanda Facebook, Google ve Microsoft’a da Kovid-19 salgınına ilişkin tartışmalar konusunda baskı uyguladığını yazdı.

David Zweig, Biden yönetiminin Twitter ile yaptığı ilk toplantının konusunun Covid-19 olduğunu ve toplantının ana gündeminin aşı karşıtı hesaplara müdahale olduğunu kaydetti.

TRUMP’IN VİRÜSTEN KURTULMASININ ARDINDAN YAPTIĞI PAYLAŞIM DA TARTIŞILDI

Zweig, Covid-19 testi pozitif çıkan Trump’ın, Walter Reed askeri hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu edildikten sonra, “Gayet iyiyim. Covid’den korkmayın ve hayatınızı domine etmesine müsaade etmeyin.” şeklindeki paylaşımının da şirket içinde tartışıldığını yazdı.

Twitter yetkililerinden birinin “Covid’den korkmayın” ifadelerinin şirketin politikasını ihlal edip etmediğini sorduğu ve bunun bir dezenformasyon olmadığı, sadece bir temenni olduğu şeklinde yanıt aldığı da Zweig’in paylaşımları arasında yer aldı.

MUSK, ABD’NİN TWİTTER’DAN 250 BİN HESABIN KAPATILMASINI İSTEDİĞİNİ AÇIKLADI

“Twitter Dosyaları” ifşaatının 11’incisi ise Taibbi’nin, ABD makamlarının, Twitter’dan 250 bin hesabın kapatılmasını istediğini açıklamasıyla ortaya çıktı.

Gazeteci Taibbi, ABD Küresel Etkileşim Merkezi (GEC) raporunun ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) verilerine dayandığına işaret ederek kapatılması istenen hesaplar arasında “2 veya daha fazla” resmi hesabın da bulunduğunu kaydetti.

Taibbi, Twitter’ın Amerikalı yetkililerden “hoşlarına gitmeyen” kişilerin hesaplarının askıya alınması için çeşitli “şaşırtıcı” talepler de aldığını ileri sürdü.

Elon Musk bir süredir devam eden, Twitter’ın kurum içi belgeleri araştıran ve Twitter’da paylaşan bir grup gazetecinin bu ifşalarını destekliyor.

Musk ve bağımsız gazetecilerin, “Twitter Dosyaları” olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter’ın eski yönetiminin, siyasi görüşleri nedeniyle muhafazakarları kasıtlı olarak susturduğunu kanıtlama çabası olarak değerlendiriliyor.

gaziantep escort herabet giriş ikili opsiyon bahis herabet getirbet getirbet bonusal ankara escort eryaman escort adana escort herabet tv aresbet giriş çankaya escort gaziantep escort bayan gaziantep escort casino Güvenilir Bahis siteleri
mersin escort youtube izlenme hilesi gaziantep escort bayan gaziantep escort gaziantep escort